Svensk camé smykkesæt af 18 kt. guld, 22,7 g. (4)
Svensk camé smykkesæt af 18 kt. guld bestående af vedhæng/broche, ring og et par øreskruer hver med kamé af udskåret konkylieskal. Vedhæng/broche: 4,3/5 x 3,3 cm. Ring front: 17 x 22 mm. Øreskruer: 14 x 16,6 mm. Ringstr. 54. Samlet vægt: 22,7 g. Henholdsvis templet: Vedhæng: Petterssons Eftr. Juvelerar Ab, Stockholm 1951. Ring: Guldvarufabriken, Helsingborg 1982. Øreskruer: Ekström, Fallköbing. Æske medfølger. Fremstår med minimal alders- og brugsslitage.