Poul Warmind. En samling retro smykker af sterlingsølv og bronze medfulgt af støbeform formgivet og fremstillet af sølvsmeden selv. (6)
Poul Warmind. En samling retro-smykker bestående af to ringe af sterlingsølv, udført i enkel moderne form, heraf en prydet med cabochonslebet ametyst. Ringstr.: 52/ 16,75 og 55/ 17,5. Front: L. 20 mm.
Et vedhæng af sterlingsølv udført i stram kvadratisk form prydet med sort grafisk mønster i front, dessin nr. 821. L. 7,7 cm. B. 4 cm.
Et par gennembrudte øreskruer/ ørepynt af bronze udført i abstrakt form. L. 5,5 cm. Alle smykker stemplet med Poul Warmind bomærke.
Smykkerne medfølges af en kubeformet støbeform af patineret jern, præget med pindsvin. Formen er anvendt til fremstilling af Poul Warmind pindsvin-broche. Alle dele formgivet og fremstillet af sølvsmed Poul Warmind, 1960-70'erne. Vægt, sterlingsølv: 38,1 g. Samlingen fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (6)
Proveniens: Efterkommere af Poul Warmind.