Samling sølvgenstande (15)

Vurdering

Aalborg

6496717

Samling sølvgenstande bestående af: Cohr sølv tesi delvist lueforgyldt med håndtag af ibenholt Pokal fra Politiforeningen 1959, Rosenholm dessertske, Ole Lukøje 'Skub-oper', 3 stk. saltskeer heraf en af sterling sølv. 2 stk. kapselåbnere med sølvskafter, heraf den ene Michelsen sterling sølv, Norsk 24 skilling 1738, fremstår meget slidt med spor af montering som broche, 4 stk. bestik med engelske sølvstempler og skafter af perlemor. Vægt af rene sølvdele ca.200 gram. Samlet vægt inklusiv dele med montage ca. 485 gram. Fremstår med varierende brugsspor. (15)

DKK 1.200

P. Hertz, Horsens Sølvvarefabrik, V. Christensen m.fl.: En samling div. bestik af sølv (63)

Hørsholm 15. nov.

Vurdering

9.400

8.400

A. Halberstadt, Th. Marthinsen m.m. Samling div. bestik af sølv & sterlingsølv. (18)
Odense 22. nov.

Vurdering

1.200

Samling sølvbestik (78)
Aalborg 20. nov.

Vurdering

11.500

8.600