A. Halberstadt, Th. Marthinsen m.m. Samling div. bestik af sølv & sterlingsølv. (18)

Vurdering

Odense

6497981

A. Halberstadt, Th. Marthinsen m.m. Samling div. bestik af sølv & sterlingsølv bl.a.
A. Halberstadt Dobbeltriflet middagsske fra 1881 af sølv L. 21 cm
Th. Marthinsen, Norway Viking Rose spade af sterling L. 12,5 cm
Sorenco juleske 1965 med 4 adventslys af forgyldt sterlingsølv med emalje m/ tryk, L. 16,5 cm
Horsens Sølvvarefabrik 2 serveringsskeer af sølv L. 16-20,5 cm
3 byskeer - 'København, Sorø & Kolding' - af sølv L. 12-14 cm
Samt 9 div. bestik af sølv L. 21 cm
Plet strøske m/ mangel L. 20 cm. medfølger. Brugsspor & graveringer. Vægt for del m/ emalje & sterling ca. 40 gr. Vægt for del m/ sterling ca. 4 gr. Samlet vægt for dele m/ sølv ca. 441 gr. (18)

Georg Jensen årsskeer og gafler, 8 gafler og 8 skeer, de fem i sæt

Hørsholm 19. nov.

Vurdering

1.700

A. Michelsen: 'Rosenborg' bestik af sterling sølv
Hørsholm 19. nov.

Vurdering

26.000

19.000

Samling sølvgenstande (15)
Aalborg 18. nov.

Vurdering

1.200

A. Michelsen. Tre sæt julebestik af forgyldt sølv og sterlingsølv med emalje (6)
Vejle 20. nov.

Vurdering

2.800

Georg Jensen samt A. Michelsen: Otte jule- og årsskeer af forgyldt sterlingsølv (8)
Hørsholm 16. nov.

Vurdering

3.400

A. Michelsen m.fl. En samling juleskeer af forgyldt sterlingsølv, overvejende 1940-50'erne (12)
Vejle 20. nov.

Vurdering

7.000

5.600

Etui/ tabatière samt to sukkertænger af sølv og sterlingsølv (3)
Vejle 22. nov.

Vurdering

1.500

Samling diverse sølv, bla. Evald Nielsen og Georg Jensen (8)
Aarhus 21. nov.

Vurdering

7.600

6.000

P. Hertz, Horsens Sølvvarefabrik, V. Christensen m.fl.: En samling div. bestik af sølv (63)
Hørsholm 15. nov.

Vurdering

9.400

8.400

Horsens Sølvvarefabrik m.fl. Børnebestik af sølv fra 'Eventyrserien' (15)
Vejle 16. nov.

Vurdering

5.200

4.200

Vejle 15. nov.

Vurdering

3.000

2.200

Diverse dele blandet sølvbestik mm (16)
Hørsholm 15. nov.

Vurdering

Hans Hansen 'Arvesølv nr. 7' af sterling sølv (10)
Aalborg 20. nov.

Vurdering

3.200

3.200

Samling sølvbestik (78)
Aalborg 20. nov.

Vurdering

11.500

8.600

Russisk sølvsmed. Serveringsske af sølv, Moskva ca. 1895
Vejle 19. nov.

Vurdering

2.200

P. Frigast. Et sæt bouillonskeer af forgyldt sterlingsølv med emalje, ca. 1950'erne (6)
Vejle 20. nov.

Vurdering

2.200

Vejle 23. nov.

Vurdering

4.400

3.600

A. Michelsen. En samling juleskeer af forgyldt sterlingsølv med emalje (14)
Vejle 20. nov.

Vurdering

8.000

7.200

Et par russiske teskeer lavet til kroningen af zar Alexander II, 1855 (2)
Vejle 19. nov.

Vurdering

A. Michelsen. En samling julebestik og erindringsbestik af sølv/sterlingsølv (42)
Aarhus 20. nov.

Vurdering

15.500

11.500

Tidlig Hingelberg-potageske i sølv, 1906
Vejle 15. nov.

Vurdering

Hans Hansen bestik af sterlingsølv 'Charlotte' (79)
Aarhus 18. nov.

Vurdering

22.000

17.000

Stort sæt dansk sølvbestik med mange dele fra begyndelsen af 1900-tallet. (99)
Hørsholm 19. nov.

Vurdering

31.000

23.000

Søren Georg Jensen for Georg Jensen. Salt- og peberbøsse nr. 965 (2)
Vejle 20. nov.

Vurdering

5.000

A. Michelsen: Samling margueritsmykker. (4)
Hørsholm 21. nov.

Vurdering

850