Poul Henningsen. Pendel 'Koglen' af kobber, Ø 84 cm
Momsvare
Poul Henningsen (1894-1967). Pendel 'Koglen' af kobber med 72 blade af kobber, placeret på 12 buer i forkromet stål med fatningshus i forkromet aluminium, hvid stofledning og wireophæng. Formgivet 1957-1959 til Langeliniepavillonen i København. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 84 cm. Fremstår med almindelige brugsspor.
Proveniens: Danske Bank.
Slutter om 8 dage 21 timer 52 minutter 46 sekunder
DKK 28.000