Georg Jensen. Et par øreklips af 18 kt. satineret guld (2)

Vurdering

DKK 9.800

Vejle

6499817

Georg Jensen. Et par øreklips af 18 kt. satineret guld udført i grafisk form. Antagelig designet af Gail Spence for Hans Hansen. Stemplet med Georg Jensen bomærke efter 1945 samt 750, Denmark. Mål: L. 4,8 cm. B. 2,7 cm. Vægt: ca. 14,7 g. Øreklipsne fremstår med lette brugsspor. Medfølges af original Georg Jensen smykkeæske. (2)

DKK 7.600

Georg Jensen. Et par ørehængere af sterlingsølv, dessin nr. 481 (2)

Vejle 02. dec.

Vurdering

1.500

Smykkekunstner Per Suntum. Skulpturel broche af 18 kt. guld og stål (cd)
Vejle 09. dec.

Vurdering

7.200

5.400

Georg Jensen. 'Blok' frokostbestik af sterlingsølv (24)
Vejle 04. dec.

Vurdering

9.000

7.000

Smykkekunstner Per Suntum. Skulpturel ring af 18 kt. guld
Vejle 09. dec.

Vurdering

7.000

5.200

Georg Jensen. 11 'Konge' / 'Acorn' dessert/frugt/smørknive med skafter af sterlingsølv (11)
Aarhus 30. nov.

Vurdering