Dansk sabel M/1839 for let kavaleri

Vurdering

DKK 5200

Aarhus

6492418

Dansk sabel M/1839 for let kavaleri med tilhørende skede. L: 107 cm. Graveret og stemplet flere steder, '1840' på klinge. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Fremstår velholdt med aldersrelateret brugsspor. Dansk privatsamling. Blankvåbenstilladelse påkrævet.

Samling danske skeder og sabel (7)

Aarhus 17 okt.

Vurdering

9.000

4.200

Dansk sabel model 1839 for let kavaleri
Vejle 27 okt.

Vurdering

Dansk sabelbajonet til flådens bagladeriffel, model 1853/66
Aarhus 27 okt.

Vurdering

6.400

800

Dansk artilleri sabel M/1869 samt M/1839 skede (2)
Aarhus 27 okt.

Vurdering

2.400

1.200

Underofficerssabel med skede, M/1910
Aarhus 20 okt.

Vurdering

5.200

Dansk sabel model 1831 for infanteriets underofficerer og hautboister
Vejle 27 okt.

Vurdering

1.200

Tidlig dansk skede, 1800-tallet samt svensk Huggare M/1803
Aarhus 22 okt.

Vurdering

3.400

Tre skeder, bl.a. skede til kyrassérkårde, M/1797/1825 (3)
Aarhus 21:00

Vurdering

6.400

4.200

Dansk Kavalerisabel model 1843
Vejle 27 okt.

Vurdering

Hans J. Wegner. Lav skænk af teak, model RY25 'President'
Aarhus 20:44

Vurdering

52.000

38.000

Dansk Officerskårde model 1837
Vejle 27 okt.

Vurdering

6.400

Dansk Husarsabel model 1808
Vejle 27 okt.

Vurdering

1.200

Dansk Husarsabel model 1776/92
Vejle 27 okt.

Vurdering

Dansk Rytterpallask model 1789
Vejle 27 okt.

Vurdering

5.200

Gravkors M/1854 samt tre danske skeder, bl.a. to stk. til gravkors M/1854 (4)
Aarhus 27 okt.

Vurdering

5.200

Stor samling blankvåben, bl.a. 18 stk. K98 knivbajonetter (70)
Aarhus 17 okt.

Vurdering

26.000

25.000

Copyright Lauritz.com © 2023-2024 (Version: 1.0.23)