Stor samling blankvåben, bl.a. 18 stk. K98 knivbajonetter (70)

Vurdering

DKK 26000

Aarhus

6490814

Stor samling bajonetter og diverse knive;
18 stk K98 bajonetter hvoraf de 17 er med skede, 6 stk. nummerens med skede, bl.a. F.Herdera.Sn. fra 1940, af ikke nummerens kan nævnes K98 bajonet i Nordtsee samt 41asw marinestemplet skede samt fire løse K98 skeder. Flere af K98 bajonetterne har været efter-krigs bruneret i Norge.
medfølgende to stk M/1848 døllebajonetter, US M4 bajoneter, norsk stemplet, US M3 bajonet med læderskede, stemplet M6 samt sabelbajonet M/1864. Enhvidere 8 stk. franske GONON skyttegravsknive, 9 M/1856 Enfield bajonetter, med mere. (70) Blandet stand, generelt god brugsstand med aldersrelateret brugsspor. Blankvåbentilladelse påkræves. Dansk privatsamling.

DKK 25.000

Gravkors M/1854 samt tre danske skeder, bl.a. to stk. til gravkors M/1854 (4)

Aarhus 27 okt.

Vurdering

5.200

Copyright Lauritz.com © 2023-2024 (Version: 1.0.23)