Børge Mogensen. Sofabord af eg, model 5269
Børge Mogensen. Sofabord af massivt egetræ, rektangulær plade på shakerstel. Fremstillet og stemplet hos Fredericia Stolefabrik, model 5269. H. 54 cm. L. 160 cm. B. 60 cm. Fremstår med brugsspor, pletter og skjolder.