Børge Mogensen for Søborg Møbler. Sekretær / chatol af teak, 1960'erne

Vurdering

Roskilde

6496323

Børge Mogensen (1914-1972). Sekretær / chatol af teak, front med tre skuffer samt nedfældelig klap bag hvilke to mindre skuffer, brevordner og hylder. H. 124, B. 100, D. 46 cm. Fremstillet hos Søborg Møbler. Nøgle medfølger ikke. Fremstår med alders- og brugsspor, herunder ridser og mærker.

DKK 950

Børge Mogensen for Søborg Møbler. Sekretær / chatol af eg, 60-70'erne

Roskilde 09. nov. 21:37

Vurdering

Børge Mogensen for Søborg Møbelfabrik. Reolsystem af teak, 1950-60'erne (4)
Roskilde 16. nov. 20:50

Vurdering

800

O. Bank Larsen. Skænk af teak / eg, 1950-60'erne
Roskilde 16. nov. 19:47

Vurdering

6.400

4.400

Dansk møbeldesign. Kommode af eg, 1960-70'erne
Roskilde 20:58

Vurdering

800

Dansk møbeldesign. Tre møbler af teak, 1950-60'erne (3)
Roskilde 16. nov. 14:17

Vurdering

900

Svend Langkilde. Kommode af palisander, 1960'erne
Roskilde 09. nov. 19:35

Vurdering

6.400

C.M. Madsen, Haarby: Købmandsdisk/ butiksmontre 1900 tallet 1. halvdel
Odense 15. nov. 19:01

Vurdering

6.400

3.400

Dansk møbelproducent. Kommode / sminkebord med spejl
Aalborg 18:40

Vurdering

Kommode af nød, 1950-60'erne
Roskilde 09. nov. 18:20

Vurdering

Aage Hundevad for Hundevad & Co. Reolsystem af palisander, 1960'erne (7)
Roskilde 09. nov. 21:36

Vurdering

Børge Mogensen. Reol med underskab af teak samt reolmodul, 1950-1960'erne (2)
København 09. nov. 19:46

Vurdering

Dansk møbeldesign. Væghængt reolsystem af palisander, 1960'erne (19)
Roskilde 09. nov. 19:03

Vurdering

4.600

3.200

Dansk snedkermester. Fritstående skrivebord af palisander, 1940-50'erne
Roskilde 09. nov. 20:22

Vurdering

Fritstående skrivebord af eg, 1960-70'erne
Roskilde 09. nov. 18:02

Vurdering

Roskilde 16. nov. 20:45

Vurdering

3.200

800

Sekretær af mahogni, Louis Seize stil, 1900-tallets sidste halvdel
Hørsholm 08. nov. 19:20

Vurdering

Dansk snedkermester. Fritstående skrivebord af nød, 1950'erne
Roskilde 09. nov. 17:21

Vurdering

Skænk / barskab af teaktræ, 1950-60'erne
Roskilde 12. nov. 19:41

Vurdering

Skandinavisk møbeldesign. Cirkulært spisebord samt seks stole af fyr, 1970'erne (7+2)
Roskilde 09. nov. 19:50

Vurdering

800

Roskilde 13. nov. 19:53

Vurdering

3.200

1.900

Roskilde 09. nov. 19:44

Vurdering

2.400

Vitrineskab af bøg med indlagt lys
Roskilde 16. nov. 21:56

Vurdering

Dansk møbeldesign. Bar med overdel af palisander, 1950-60'erne (2)
Roskilde 09. nov. 19:57

Vurdering

6.000

3.800

Peter J. Lassen for Montana. Seks moduler af grålakeret MDF samt to hvide. (8) + (4)
København 09. nov. 18:59

Vurdering

3.200

800

Udstillingsmontre af glas
Roskilde 08. nov. 20:24

Vurdering

800