Arne Jacobsen. Lænestol 'Svanen, model 3320, 'Hallingdal' uld
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Lænestol 'Svanen', model 3320, original betrukket med rødt Hallingdal uld, drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957-1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet og stemplet med serienummer hos Fritz Hansen 2001. H. 78/40 cm. Fremstår med minimale brugsspor, stel let patineret.
Auktionen afsluttes: 09. nov. 2024 19:48
8 dage 13 timer 17 minutter 55 sekunder
DKK 15.500