Samling diverse sølv, bla. Evald Nielsen og Georg Jensen (8)

Vurdering

DKK 7.600

Aarhus

6496282

Samling diverse sølv, bestående af bla. Evald Nielsen ske af sølv. no 6 L. 20,5 cm., Georg Jensen "Konge" 2 serveringsskeer L. 15-20 cm. begge fra før 1945. Dragsted, par udfyldte stager H. 8 cm. A. Michelsen, lille dronningebæger af sterlingsølv H. 6 cm., vægt ca. 110 gram. (inskription under bund). August Ehlers. Margrethebæger af delvist forgyldt sterlingsølv H. 12 cm., vægt ca. 418 gram. Ukendt sølvsmed, lille vase af sølv H. 7,5 cm.
Vægt på rent sølv ca. 790 gram. Vægt på udfyldte stager ca. 360 gram. Alm. brugsspor.(8)

DKK 6.000

Samling diverse vaser, bægre stager mm. af sølv (14)

Aarhus 12. nov. 18:09

Vurdering

5.200

3.800

Russisk sølvsmed. Serveringsske af sølv, Moskva ca. 1895
Vejle 12. nov. 19:40

Vurdering

2.200

Vejle 09. nov. 19:59

Vurdering

4.400

3.600

Etui/ tabatière samt to sukkertænger af sølv og sterlingsølv (3)
Vejle 08. nov. 19:07

Vurdering

1.500

Tidlig Hingelberg-potageske i sølv, 1906
Vejle 08. nov. 19:17

Vurdering

Anton Michelsen, Axel Holm m.fl. En samling vintage smykker mm. af sølv og sterlingsølv (19)
Vejle 18:50

Vurdering

Aarhus 19:22

Vurdering

Smykkesæt af forgyldt sølv med granater. (3)
Hørsholm 14. nov. 17:37

Vurdering

800

Samling primært Norsk sølvbestik  (73)
Aarhus 12. nov. 20:11

Vurdering

8.400

6.800

2023-1500 Fem ravringe og en smaragdring af sølv og forgyldt sølv (6)
København 14. nov. 18:39

Vurdering

800

Pandora, Grann & Laglye m.fl. En samling smykker og bestikdele af sølv og sterlingsølv (7)
Vejle 14. nov. 20:44

Vurdering

1.800

Samling på 32 stk. Amerikanske sølv dollars mm.
Aalborg 17. nov. 19:28

Vurdering

15.000

12.500

2023-1500 Samling ravringe  af sterling sølv (6)
København 14. nov. 20:40

Vurdering

Dame lommeur 'Cylindre Huit' af 18 kt. guld med nøgle.
Aarhus 08. nov. 18:56

Vurdering

7.200

5.400

København 21:57

Vurdering

Aarhus 11. nov. 20:15

Vurdering

15.500

13.000

2024-0101 Par marguerit ringe af 8 kt guld og sølv
København 18:38

Vurdering

800

Cohr, Georg Jensen, A. Michelsen m.fl.: En samling sølv og sterlingsølv (53)
Hørsholm 08. nov. 19:48

Vurdering

13.000

10.500

J.L. Hultmann. Svensk art deco kaffeservice af sølv, Stokholm 1949 (3)
Vejle 13. nov. 20:08

Vurdering

6.000

4.600

Russisk sukkerskål af sølv i rokokoform, Skt. Petersborg 1860
Vejle 12. nov. 21:05

Vurdering

7.000

5.400

N.E. From m.fl. En samling smykker i sølv og sterlingsølv (12)
Vejle 19:49

Vurdering

2.400

1.900

Cohr, Frigast m.fl. En samling serveringsdele med skafter af sølv i forskellige mønstre (21)
Vejle 08. nov. 18:52

Vurdering

K.C. Hermann og C.C. Hermann. Et par lave kirkestager / bloklysestager af sølv (2)
Vejle 08. nov. 18:43

Vurdering

9.000

7.000

David-Andersen m.fl. En samling smykker i sølv og sterlingsølv (9)
Vejle 19:42

Vurdering

2.400

1.900