Stig Blomberg, skulptur, Ask och Embla, guldpatinerad brons (bus)
Stig Blomberg f. 1901-1970, figurin i guldpatinerad brons, signerad samt numrerad 1/8. Föreställande Ask och Embla. Mått höjd 18,5 cm. (bus)