Jean de la Hoese (1846-1917), olie på træ, billede af en elegant dame i et interiør, signeret nederst til højre med 'De la Hoese', indrammet, billedmål: H. 32 cm, B. 23,5 cm, mål med ramme: H. 45 cm, 36,5 cm, fremstår med slitagespor, slid på kanterne.