Egyptisk Kanope krukke af træ med låg udformet som hoved, underdel felt med udskårne hieroglyffer. 18-19. dynasti ca.1550-1295 f.Kr. H.26,5 cm. Aldersrelateret stand.
Proveniens: Efterkommere af forsker, etnograf og egyptolog kaptajn Magnus Julius Henry Davidsen (1877-1962) og hjembragt af ham fra Egypten hvor han opholdt sig fra 1911-15 og igen 1919-22.