Neuenburger Konsolur 1700-tallet

Vurdering

1384675

Neuenburger konsolur, sort bemalet urhus med blomsterdekor og guldstaffage ( delvist restaureret ), glas på tre sider, fronstsiden mangler, hvid emaljeskive med romertal og minuteri, messingvisere, urværk med spindelgang, 8 døgn, kvarterslag på to klokker , oprindelig med ' Grande Sonnerie', denne mangler, , pendul med trådophæng, uden signatur, original optræksnøgle medfølger. H: 94 cm. Uret virkede under vurderingen, dog garanterer Lauritz.com ikke for funktionen.

JH Transport og O. Hvejsel - Møbel og Kunsttransport tilbyder gratis transport fra vores nye auktionshus i Flensborg til JHs eller O. Hvejsels lager i Aarhus eller København. Tilbuddet gælder til og med d. 1 januar 2009.

Copyright Lauritz.com © 2023-2024 (Version: 1.0.23)