Tysk perkussions karabin, omkring 1840. Lås stemplet Gätcke. Antagelig lavet i Suhl. Kolbe med udskæring i form af vildsvinehoved samt med dekoreret, bruneret og riflet løb. Længde: 109 cm. Fungerende mekanik. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.