Troels Lund, olie Olie på papir opklæbet på plade

Vurdering

5214770

Professor Troels Lund (1802-1868). Parti med fiskerhus ved standkant. Olie opklæbet på papir. Troels Lund var medlem af Det Kongelige Kunstakademi og havde ansvaret for kulisserne på Det Kongelige teater. 33x26 cm. (44x37 cm). Fremstår med tværgående tørrerevne i papiret samt nyere forgyldt ramme.