Silkeborg IF trøje, Oliver Sonne. nr. 5
3 september gik Silkeborg IF’s spilere på banen i en unik version af klubbens trøje, til ”El Plástico” opgøret mod FCN. Kampen endte med en 4-1 sejr til SIF.
Denne version af trøjen med Veteran Match logo, kommer ikke i spil igen. Du har derfor nu chancen for at byde på disse unikke, match worn spillertrøjer på auktion for at støtte op om DIF’s Soldaterprojekt.
Trøje nr. 5 – Match worn af Oliver Sonne
Fremstår med brugsspor.
Dette er en temaauktion over unikke spilletrøjer fra fodboldklubber og Ishockeyklubber. Trøjerne sælges af Dansk Idrætsforbund som er en del af tiltaget ”Veteran Match” og hele beløbet fra auktionerne, inkl. køber- og sælgersalær doneret af Lauritz.com, går ubeskåret til DIF Soldaterprojekts arbejde med skadede veteraner.”