Richard Mortensen, (1910-1993) Tre kompositioner, litografier. Nummereret 38/75 og 53/75. Sign og dateret. Richard Mortensen/ Mortensen. 1966-67 og 1966-68. 34,5 x 22,5 ( 52,5 x 38 cm.) og 31 x 20,5 ( 50 x 38 cm.) (3).