Prinz Wolfgang von Bayern, herrearmbåndsur, automatik-chronograph, Limited Edition Nr. 180 - særudgave med bog, model PW201/01851-3 ( 2 )

Vurdering

3306260

Prinz Wolfgang von Bayern - Limited Edition Nr. 180 særudgave med bog, automatic-chronograph, herrearmbåndsur, model PW201.

Urkasse udført af rustfrit stål - forgyldt, med en urrem af sort læder med forgyldt foldelås af rustfrit stål. Sølvfarvet, fint guillocheret urskive med påsatte gyldne romertal, facetterede gyldne visere med modvægte. Angivelse af chronograph-funktioner - sekund, minut, timestop, dato med hurtigkorrektur på kl. '3', omløbende tachymeterskala. Påsat våbenskjold fra huset von Wittelsbach og betegnet med: Prinz Wolfgang PW 201. Lynette med trininddelte ringe, plant safirglas. Urkasse graveret på siden - Limited Edition. Poleret løgkrone med manufakturtegn 'CX', knapper og krone med dobbelte O-tætninger. B. remansatser: 20 mm.

Mekanisk automatic-chronometer-urværk Valjoux 7750, COCS certificeret. 25 rubin-lejesten, stødsikker glucydur-skrueuro med 28.800 halvsvingninger/sekund. Gangreserve 48 timer. Skruet urkassebund med safirglas, værk nr. 180 - stemplet, rotor med skrift.

Urkasse Ø 43,5 mm, tykkelse: 14,5 mm, vægt uden rem ca. 98 g. Limited Edition, model nr. 180. Mål på etuiet ca. 31x23x8 cm. Uret udbydes med certifikater og en brugsanvisning. Desuden medfølger en bog i formatet 42,5 x 30 cm, trykt på bøttepapir med et historisk rids over huset von Wittelsbach, Bayerns historie og urenes tradition.

Urværket gik på vurderingstidspunktet, men Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. ( 2 )

Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her.