Peter Tom Petersen (1861-1926) Motiv fra Faaborg havn, olie på lærred, sign. Tom Petersen 1904. 40,5 x 53 (56,5 x 68,5) cm. Proveniens: Winkel & Magnussen 170/208. 1931. Lærredet med små afskalninger, trænger overfladerensning.