Ole Ring (1902-1972). Landsbyparti fra skolevejen i Alsted ved Sorø, til højre det gamle tromlehus, olie på lærred, sign. Ole Ring 1948. 69 x 104 cm (83 x 119 cm). Fremstår med fine, aldersrelaterede krakeleringer.