Nexø Møbelfabrik. Reol fineret med teaktræ, front flytbare hylder. H. 182, B. 100 D. 28 cm. Fremstillet hos Nexø Møbelfabrik, 1960'erne. Fremstår med alders- og brugsspor; skrammer og ridser, enkelt revne på hylde.