Michael Ancher (1849-1927).
Selvportræt.
Olie på mahogni, 33 x 27 cm.
Signeret fn.th.: M.Ancher.
Proveniens:
Arne Bruun Rasmussen, auktion nr. 193 (boet efter Helga Ancher, II), 1966, kat. nr. 88
Michael Ancher har siden 1890’erne malet mange selvportrætter, flere med hat som i dette tilfælde. At dømme efter hans udseende er billedet næppe malet før 1910. På det tidspunkt beherskede han helt teknikken at male med mange enkeltstående penselsstrøg og med mange forskellige farver og opnåede dermed en fuldkommen rumlig karakteristik af sit motiv. Koncentrationen om opgaven ses i hans blik, som det er karakteristisk for selvportrætter.
Denne effekt er en del af en større samling af skagenskunst.
Læs mere her