Kystparti med fiskere. Olie på plade. USign. Verso betegnet Martinus Rørbye Tilskrevet Martinus Rørbye 1803-1848. 35 x 24 (45 x 35cm). Proveniens Ida Caroline (Cary) Dahlerups samling. Fremstår i Damborg ramme fra Kgl. Hofforgylder F. E. Weber.