Mark Stolk , olie og akryl på lærred ' The Arc'

Vurdering

5271267

Mark Stolk f. 1964. olie og akryl på lærred, motiv betitlet 'The Arc', signeret og dateret March 2019. 100 x 100 cm. UR. Mark Stolk f. 27. juli 1964 i Delft, Holland er en fuldtids selvstændig kunstner bosat i Mern, Danmark. Han er uddannet fra Kunstakademiet i Rotterdam i 1988 samt fra Utrecht i 1991 og har udstillet i mange internationale gallerier/ kunstmesser i New York, Danmark, Holland og Sverige. Mark Stolk's kunst er en blanding af naturalistiske og abstrakte elementer. Skønhed og harmoni ( eller mangel af disse) er et centralt tema i hans, hvad man måske kan kalde " Ny-Romantiske og Symbolistiske værker". I mange af hans værker kan man fornemme kampen mellem de mere basale menneskelige drifter og det universielle potentiale i hvert menneske. Fra starten af 2019 udstiller Mark Stolk i Galleri Artifact, Manhatten NY.