Kasper Hvidt er sportsdirektør for Astralis og har pyntet årets (e-)sportstræ. Et træ fyldt med det bedste og uvurderlige fra E-sports-verdenen. Kasper har bl.a. lagt en ’Mød Astralis-spillerne-og-privat-træning-med-vores-træner-oplevelse’ under træet. #tothestars.
”Gaming er for alle på tværs af traditionelle skel, og vi ved, gaming også kan være et samlingspunkt og et fællesskab for unge, der igennem perioder af deres liv har måtte kæmpe ekstra hårdt for tingene. Gennem gaming kan du indgå i en anden form for socialt fællesskab, og gaming kan give selvtillid både socialt og gennem succesoplevelser. Det kan give dig mod på også at træde ind i andre fællesskaber, der ikke kun er online. Det er er en af årsagerne til, at vi stiller op, når Ungdommens Røde Kors spørger. Vi arbejder hver dag for at fremme og understøtte alt det gode, gaming kan, vores spillere kan være gode rollemodeller, og vi kan vise, at gaming kan skabe relationer og være med til at styrke selvværdet hos blandt andet nogle af dem, der har været udfordret. Derfor stiller vi selvfølgelig op og bidrager, når Ungdommens Røde Kors spørger!” citat Kasper Hvidt
Byd på årets vildeste Astralis-træ til fordel for Ungdommens Røde Kors.
Secret Lab
Signeret Secretlab gamingstol af gla1ve: 3.500,00 kr.
Astralis
3 stk. signerede Astralis-trøjer: 1.500,00 kr.
3 stk. signerede Astralis-musemåtter: 900,00 kr. '
Et års gaming i Astralis Nexus: 15.000,00 kr.
Oplev Astralis behind the scenes. Få et eksklusivt indblik i spillernes hverdag og få personlig træning med træner Casle. Du får lov at møde spillerne til en mediedag i Astralis Nexus og i forbindelse hermed 1 time sammen med træneren, hvor han kan give tips og tricks til vinderen ift. at blive bedre til spillet. (uvurderligt😊).
Power
2 stk. Power Gavekort: 2.000,00 kr.
Logitec
4 stk. Signerede Logitech Superlight mus: 4.800,00 kr.
Stimorol
Astralis x Stimorol Tyggegummi: 702 stk. 3-pak blandet Stimorol: 12.000,00 kr.
Total værdi: 39.700,00 kr.
Denne auktion er til fordel for Ungdommens Røde Kors, se alle auktionerne her. Alle indtægter går direkte og ubeskåret til Ungdommens Røde Kors. Lauritz.com donerer således alle involverede salærer og gebyrer fra denne auktion til det gode formål.
VIGTIGT/BEMÆRK: Juletræet og juletræsfoden medfølger ikke, da det er pynten og gaverne under træet, man byder på!
Om Ungdommens Røde Kors’ juletræsauktion
Ungdommens Røde Kors har inviteret kendte og kreative personligheder eller repræsentanter fra kendte brands til at pynte 13 juletræer efter deres egne kreative ideer. Træerne er pyntet med produkter fra egne brands eller fra nøje udvalgte samarbejdspartnere.
Ved at byde på et eller flere af de 13 fantastiske træer får du ikke blot et hav af skønne designs og oplevelser, men du hjælper ligeledes udsatte børn og unge i en juletid, der kan være svær, når det ikke er muligt at holde jul i trygt hjem. Det indsamlede beløb fra auktionen går bl.a. til at give børn og unge, der må fejre jul på kvindekrisecentre, døgninstitutioner, hospitaler eller lignende, nogle dejlige og hyggelige juleoplevelser.
Se hele auktionen.
Læs mere om Ungdommens Røde Kors her