Illum Wikkelsø, armstol/stol i teak fremstillet hos N. Eilersen

Vurdering

4623403

Armstol/stol fra 1950’erne/60’erne, dansk design af Illum Wikkelsø, fremstillet hos N. Eilersen. Konstruktion med stel af massivt teaktræ, sædebetræk i sort læder. Betegnet på undersiden. B. 61 cm, H. 72 cm, D. ca. 53 cm. Fremstår med lette, aldersrelaterede brugsspor, læderet er patineret og har ridser, polstringen findes ikke længere, ridser på benene.