Hovedvandsæg i sølv (826) i form af en rødspætte med røde glasflusser som øjne. Proveniens: Hidhørende fra en Sjællandsk Herregaard. Stemplet VB. L. 12 cm B. 7 cm, vægt 42.6 gr.