Holger Drachmann 1846-1908. Parti fra Hornbæk Strand med fiskerbåde i baggrunden ses Kullen (Sverige), olie på lærred. Sign. Holger Drachmann. 26 x 41 (36 x 50) cm. Fremstår med mindre sømhul langs øvre kant på lærred.