Hans J. Wegner 1914-2007. Lænestol med stel af massiv eg, sæde og ryg af flettet papirgarn, model CH-25. Formgivet i 1951. Fremstillet hos Carl Hansen. Ustemplet. Litteratur: Noritsugu Oda. Danish Chairs, 1999, s. 111. Brugsspor, enkelte mærker.