G.A. Clemens. Vej gennem klitterne ved Tannishus, Skagen, 1910
Gustav Adolf Clemens (1870-1918). Vej gennem Klitterne ved Tannishus med et aftenselskab, Skagen, olie på lærred, sign. G. A. C. 1910. 61 x 93 cm (83 x 116 cm). På bagsiden rester af et udstillingsmærkat, antageligt det på Charlottenborg Efterårsudstilling 1910 udstillede maleri 'Vej gennem Klitterne ved Tannishus', katalognr. 41.