Christopher Hiller. Sønderjysk regence hovedvandsæg af sølv, Løgumkloster omkr. 1790

Vurdering

5335466

Sønderjysk Louis Seize hovedvandsæg af sølv drevet med guirlander, forgyldt lågknop i form af blomst, indvendigt forgyldt, fod med balsamgemme ligeledes indvendigt forgyldt. Stemplet med mestermærke for Christopher Hiller (1746-1800, eneretsbevilling i Løgumkloster 1786). Nålepunslede navnetræk og årstal under foden. H. 8 cm. Vægt ca. 50 g. Fremstår med let skævhed.