Catharina Schwartz (tysk/holstensk, 1837- efter 1871). Marine med skibe i høj sø. Olie på træ. Sign.: 'Catharina Schwartz'. 22 x 30,5 (46,5 x 56) cm.
Fremstår med let gulnet fernis.