C.F. Gille, Tyskland. Studie af kronhind med kalve, olie på papir monteret på krydsfiner
Studie af kronhind med kalve, Christian Friedrich Gille 1805-1899. Olie på papir monteret på krydsfiner, usign. 29 x 38,5 (38 x 48) cm. Fremstår med ormehuller. C.F. Gille var elev af J.C. Dahl (1788-1857). Proveniens: Kunsthandler Martin Grosell.