Denne auktion er fortrudt
Denne vare er sat til omsalg under nyt varenummer 6008171
Gustav Adolf Clemens, olie på lærred. Makrelfiskeri ved Stenbjerg Strand (1915) 54 x 75 cm. (73 x 94 cm.)
Signeret G.A.C 1915.
Maleriet har været udstillet på Charlottenborgs Forårsudstilling.1915
Værket er omtalt i Weilbach´s kunstleksikon. med titlen: Makrelfiskeri Stenbjerg Strand (1915)
På bagsiden nederst er der en mindre reparation,
professionelt udført.