Børge Mogensen. Klapbord/sofabord af fineret bøgetræ, opklappelig, drejelig plade med beslag af messing. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 4500. H. 60 L. 90 B. 60/120 cm. Fremstår med brugsslitage på plade.