Axel Helsted (1847-1907). Motiv med skov og vand fra 1898 i olie på lærred. Signeret 'AH98' på forsiden af lærredet for Axel Helsted samt årstallet 1898. Fremstår med krakeleringer, en enkelt mindre afskalning samt aldersrelaterede spor.