Denne auktion er fortrudt
Asger Jorn. Komposition, olie på lærred.cd Denne vare er sat til omsalg under nyt varenummer 5091273
Asger Jorn. (1914-1973). Komposition, olie på lærred, sign. Jorn, samt på bagsiden 'Jorn 1950, signeret 1972'. 77,5 x 70,5 (84 x 77 cm)
Proveniens: Museumsbygningens Kunstauktioner, 2006. F. C. Boldsen. København. DK. Knud Thomsen, Esbjerg. DK
Litteratur:
Guy Atkins: 'Asger Jorn: Jorn in Scandinavia 1930 - 1953' , nr. 633, afbildet side 386.