Ancher Kjær (1906-1984). Frit efter P.S. Krøyer, 'Fiskere, Skagen' (1883, original på Stavanger Museum). Olie på plade. Sign. og dat. Skagen 68 Ancher-Kjær. 59,5 x 49 cm (69,5 x 59,5 cm).