Knabstrup, Hans Peter Kndusen m.fl.: Tre store vaser samt en lille krukke af lertøj og stentøj, 1900-1950 (4)
Knabstrup vase af lertøj dekoreret grøn bemaling, stemplet Knabstrup. Vase af lertøj med gul glasur, sign. HPK. Skønvirke vase af sortmalet terracotta, modelleret med dyr, maskeroner og druer, sign. EBL. Samt en lille skål af stentøj, sign. KH. H. 8-43 cm. Brugsslitage og nogle afslag. Eftersyn tilrådes.