Royal Copenhagen. Stort spisestel af porcelæn, 'Let Saksisk Blomst' (230)
Royal Copenhagen. 'Let Saksisk Blomst', stort spisestel af porcelæn, bestående af; 2 terriner, uden nummer (Ene med mindre revne på låg, anden med limet låg med reparationer). 2 terriner, nr. 1702 (Begge med afslag på ene hank). 2 sovseskåle, nr. 1650 (Ene med afslag på hældetud). 14 stk. middagstallerkner, nr. 1621. 18 frokosttallerkner, nr. 1623. 25 sidetallerkner, nr. 1626. 17 flade tallerkner, nr. 1632. 12 dybe tallerkner, nr. 1617. 15 store dybe tallerkner, nr. 1614. 1 aflang skål, nr. 1867. 1 ovalt fad, nr. 1556. 2 ovale fade, nr. 1558. 2 skåle, nr. 1527. 2 runde fade, nr. 1564. 1 rundt fad, nr. 1563. 2 kaffekander (Ene nr. 1794, anden uden nummer). 4 kander, H. 10-19 cm. 3 skåle på fod, nr. 1532. 1 opsats, nr. 1533. 1 opsats, nr. 1528. 3 skåle, Ø. 12-16,5 cm. 9 diverse skåle / asietter / askebæger, L. 17-23 cm. (Enkelte dele med mindre afslag). 2 cigarholdere, nr. 9409. 1 sukkerskål, nr. 1680. 7 moccakopper, nr. 1546. 7 mocca underkopper, nr. 1546. 6 store tekopper, nr. 1550. 7 underkopper til store tekopper, nr. 1550. 7 tekopper, nr. 1551. 8 teunderkopper, nr. 1551. 11 kaffekopper, nr. 1549. 9 kaffe underkopper, nr. 1549. 15 kaffekopper, uden nummer. 11 kaffe underkopper, uden nummer. I alt 230 dele. Blandet sortering, dog primært 2. sortering. Nogle dele med slitage på guldkant, resten med mindre / lettere brugsspor.
Auktionen afsluttes: 08. nov. 2024 20:01
7 dage 13 timer 37 minutter 0 sekunder