Arne Jacobsen, Jubilæumssæt: Æggebord, tre stole, model 3100 samt Stelling pendel (5)
Arne Jacobsen (1902-1971). Jubilæumssæt, bestående af: Ægformet bord, model 3603 med plade af sortlaseret askefinér, let skråtstillede bordben af forkromet 19 mm stålrør, H. 70, L. 115, B. 85 cm. Tre stole, model 3100 'Myren', med formbøjet skal af sortlaseret askefinér, ben af forkromet stålrør samt Stelling pendel med skærm af 3-lags opal glas, monteret med hvid stofledning, H. 14, Ø 39 cm. Formgivet 1952. Sættet er fremstillet i et begrænset antal hos Fritz Hansen, 2002 i anledning af 100 året for Arne Jacobsens fødsel. Fremstår med brugsspor. Første foto er modelfoto. (5)
Slutter om 2 dage 0 timer 4 minutter 48 sekunder
DKK 13.000