Vilhelm Lauritzen (1894-1984) for Dansk Kontormøbelfabrik A/S: Skolepult fra Stengårdsskolen i Gladsaxe, 1942-1952
Skolepult af lakeret bøgetræ. H. 73, L. 118, B. 45 cm. Fremstillet hos Dansk Kontormøbelfabrik A/S. Blækhus mangler. Brugsslitage og mærker.
Stengårdsskolen og skolens inventar blev tegnet af Vilhelm Lauritzen i 1949, men stod først færdig 10 år senere i 1952, bl.a pga. materialemanglen under 2. verdenskrig. Skolepultene blev lavet i flere forskellige størrelser samt i to versioner med hhv. skrå og lige ben. Se sidste foto.
Se også varenummer: 6488447.
Auktionen afsluttes: 02. nov. 2024 18:30
1 dag 12 timer 4 minutter 1 sekund