Velkommen til Lauritz.com

Velkommen til Lauritz.com

Hans Pedersen Koch, Varde. Barokbæger i sølv, o. 1748

Vurdering

DKK 4000

Vejle

6482759

Barokbæger i sølv, korpus prydet med nålepusling, på front navnekartouche med bladranke og monogrammer 'ANSH MNDH' og årstal 1748, på bagside to graverede ornamenter med akantusblade under randen senere punslede navnetræk og årstallene 1816 og 1859. Stemplet med mesterstempel HK HK under bunden, antageligt for mester Hans Pedersen Koch, f. ca. 1705, b. i Varde 1731, d. 1768. H. 8,5 cm. Vægt 101 g. Fremstår med brugsspor medfødt skævhed.
Arbejder af Hans Pedersen Koch er repræsenteret i Den Gamle By, på Varde Museum og Esbjerg Museum m.fl.

Copyright Lauritz.com © 2023-2024 (Version: 1.0.5)