Sønderjysk barok chatol af delvist bemalt egetræ, ca. 1760
Sønderjysk barok chatol af egetræ, overdel med svungen profileret top med to låger, svungen underdel med tre skuffer, bemalede greb og beslag, ca. 1760. H. 228. B. 120. D. 61 cm. Ikke tilhørende nøgle medfølger (kan IKKE låse). Fremstår med aldersrelateret brugsspor, restaureret og komplementeret.
Slutter om 3 dage 23 timer 19 minutter 36 sekunder