Sixtus Thomsen & Søn. Rubin- og diamantrosetring af 14 kt. guld
Sixtus Thomsen & Søn. En klassisk rosetring af 14 kt. guld prydet med en ovalslebet rubin i center på i alt 0.56 ct., omkranset af 12 brillantslebne diamanter, i alt 0.26 ct. Farve: Top Wesselton (F-G), klarhed: SI. Stemplet: STS 585 for Sixtus Thomsen & Søn. Ringstr.: 52,5/ 16,75. Front: 1,1x0,9 cm. Vægt: ca. 2,4 g. Ringen fremstår med brugsspor, medfølges af diamant- og rubincertifikat, udstedt i 2006 af Poul Normann.