Erik Magnussen, Aagaard, Horsens Sølvvarefabrik m.fl. En samling smykker af delvis forgyldt sterlingsølv mv. (9)
Erik Magnussen, Aagaard, Horsens Sølvvarefabrik m.fl. En samling smykker af sterlingsølv bestående af:
'De Nordiske Svaner' forgyldt broche af sterlingsølv, udført af Erik Magnussen (L. 6 cm.), en halskæde af knyttet tråd af sterlingsølv prydet med smykkesten (L. 41 cm.), en ring af sterlingsølv prydet med større organisk-formet rhodonit (ringstr.: 52,5/ 16,75), et par organisk formede øreklips af delvis forgyldt og satineret sterlingsølv prydet med sten (L. 2,7 cm.), et par forgyldte øreskruer af sterlingsølv, antageligvis Flora Danica (L. 2 cm.), en 'uendelig' leddelt kæde af sterlingsølv, fremstillet af Horsens Sølvvarefabrik (L. 80 cm.) samt en fem-radet slangekæde af delvis oxideret og forgyldt sterlingsølv, fremstillet af Aagaaard. (L. 44 cm.). Samlet vægt: ca. 193 g. Samlingen fremstår med brugsspor, Erik Magnussen broche med defekt/ afknækket nål. (9)
Auktionen afsluttes: 05. nov. 2024 19:39
4 dage 13 timer 12 minutter 40 sekunder
DKK 1.900