Bente Nørholm Ørum (1946-2022). 'Gud og Fanden'. Billedserie bestående af 3 biilleder. Olie på lærred. Sign. monogram på blændrammen. 60 × 60 cm. UR (3)
Bente Ørum var formand for Dansk Psykolog Forening i perioden 1986-1991.